Wywiad z Gie El





Toto Design:  Czym staje się drewno we wnętrzach i jaką stanowi funkcję?

Gie El: Drewno jest materiałem pierwotnym. Istnieje „od zawsze”, towarzysząc człowiekowi od jego początków. Jest niezastąpionym surowcem i na całe szczęście odnawialnym, co oczywiście wymaga mądrej i racjonalnej gospodarki w odniesieniu do uprawy i wycinki lasów. Zrównoważony rozwój wyklucza masową wycinkę lasów dla zysku jednego pokolenia. Jesteśmy odpowiedzialni za takie kształtowanie naszej polityki, by przyszłe pokolenia mogły również czerpać z bogactwa i potencjału naturalnych surowców. To cechuje naturalne materiały. Nie są dostępne zawsze i na zawołanie. Przyroda uczy nas cierpliwości.

A zatem pozyskujemy drewno z pewnych źródeł, nie boimy się poddawać go ponownej obróbce, materiał nowy wykorzystujemy na równi z tym z recyklingu. Staramy się wydobywać jego naturalne piękno i zamykać je w ręcznie obrabianych stolikach, krzesłach, lampach i wielu innych elementach wyposażenia wnętrz. Drewno jest materiałem niezmiernie wdzięcznym. Zmienia się i dojrzewa przez lata u boku domowników. Nasi klienci mogą cieszyć naturalnością tego materiału, jego naturalną strukturą, obserwować jak delikatnie patynieje wraz z upływem czasu.

Toto Design: Jakie są nakreślone trendy w obszarze stosowania drewna w meblarstwie?

Gie El: Moda i trendy, wszyscy słyszymy te słowa każdego dnia. Mamy żyć wg ustalonych schematów i stereotypów, które akuratnie lansują agencje reklamowe. Drewno jest materiałem niezmiernie cierpliwym; znosi i poddaje się obróbce człowieka. I tak raz staje się meblem lakierowanym na bardzo wysoki połysk, by znów innym razem przyjąć formę postarzanej skrzyni rodem z morskiego dna. Jednak jakiejkolwiek byśmy go nie poddali obróbce, zawsze pozostanie drewnem, naturalnym materiałem, ze swoim pięknem i wszystkimi cechami. W Gie El’u kochamy naturalne materiały, które wytrzymują próbę czasu i są wdzięcznym surowcem dla ręcznej obróbki. Praca z takimi materiałami jest obcowaniem z zamkniętym w nich czasie. Staramy się uwidaczniać te cechy, wydobywając ich pierwotny styl i charakter.



Toto Design: Czym kieruje się Państwa marka by wyeksponować swój pomysł na produkty z natury? Jakie były początki powstania marki Gie El home? Czym marka Gie El home inspirowała się przy tworzeniu projektów?

Gie El: Początki Gie El’a to spotkanie dwóch ludzi Marii i Jacka Rypuła, małżeństwa architektów, zakochanych w przyrodzie i naturalnym rzemiośle. Wychowankowie wsi, którzy od samego początku obcowali z przyrodą i pracą, uczeni wartości przekazywanych przez pokolenia.

W Gie El’u, wybieramy świadome przeżywanie życia. Codzienność przestaje być niekończącą się gonitwą. Uczymy się celebrować chwile, cieszyć momentami. Tradycyjne rzemiosło wymaga czasu, niepopędzane wydajnością maszyn i kalkulacjami roboczogodzin. Rzemieślnik, fachowiec, człowiek. Proces ręcznej produkcji wymaga czasu, który zamykany jest w struganym meblu, plecionym dywaniku, czy wydmuchiwanej karafce. Człowiek wyciska piętno i zamyka swe umiejętności w tworzonym przedmiocie. To samo dotyczy rzemiosła projektowego. Myśl rodzi się pod wpływem impulsu lub też w przestrzeni czasu obrabiana jest niczym wykuwana z kamienia rzeźba. I znów czas odgrywa niezmiernie ważną rolę. Jednak nie ten, który pędzi z prędkością przepływu pieniądza, a ten który mierzony jest budowanym doświadczeniem i nawiązanymi relacjami. Nie ilość odgrywa najistotniejszą rolę. Przed ilością pojawia się czynnik jakości. W Gie El’u przed odpowiedzią na pytanie ILE zadajemy sobie pytanie JAK. Obłudnym byłoby twierdzenie, że nie dopinamy budżetu, nie tworzymy biznesplanów i nie ustawiamy słupków arkuszy kalkulacyjnych. Bez tego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować na rynku. W Gie El’u czas płynie inaczej. Mierzymy go miarą satysfakcji naszych Klientów. Cieszą nas powstające nowe produkty, za którymi zawsze stoi człowiek oraz w których kryją się pewne opowieści i zdarzenia.



Toto Design:  Jaki surowiec naturalny cieszy się powodzeniem na rynku najbardziej?

Gie El: Każdy rynek ma swoją specyfikę. Często jest tak, że kuszą nas materiały egzotyczne, trudnodostępne, takie z którymi nie spotykamy się na co dzień. Chcemy czegoś innego. W Gie El’u stawiamy na produkty polskie i polskich rzemieślników. Wybieramy surowce dostępne w Polsce. Drewno dębowe niczym nie ustępuje egzotycznemu meranti. Stajemy się coraz bardziej świadomymi naszych wartości. Jako Polacy przestajemy zazdrośnie oglądać się na nurty zachodu. Doceniamy to co nasze. Ba, coraz częściej to świat spogląda z podziwem na Polskę, co niezmiernie cieszy!

Toto Design:  Jakie meble sprzedają się najczęściej? Jakie modele mebli cieszą się popularnością i dlaczego?

Gie El: Na tegorocznych targach IMM w Kolonii zaprezentowaliśmy premierowo lampę z wióry osikowej, która jest dostępna w sklepie Toto Design. Niesamowicie ascetyczna, prosta, pozbawiona ornamentyki i dizajnerskich „udziwnień”. Po prostu lampa z drewnianych deseczek. I to właśnie ten produkt cieszył się największą popularnością. Prosty, surowy, pierwotny. Świat bombarduje nas masą informacji, modami i trendami. Pewnie dlatego do głosu dochodzą produkty nad wyraz proste, wręcz surowe. Tak jak nasza lampa z wióry.



Toto Design: Czy produkują Państwo meble z recyclingu?

Gie El: Sporo produktów wytwarzanych przez Gie El tworzona jest z materiałów odpadowych. Często korzystamy z materiałów niepotrzebnych i takich, które nie trafiają do masowej, komercyjnej produkcji. Choć są  to produkty pełnowartościowe, często nie przechodzą restrykcyjnych norm wymiarowych, kolorystycznych, itp. My uwielbiamy pracować z naturalnymi materiałami, które dalekie są od masowego przetworzenia. Stąd doceniamy różnice w usłojeniu drewna, odmienność wydmuchiwanej szklanki czy też unikatowość kształtu wyplatanej ręcznie brzozowej lampki.
Produkcja na mniejszą skalę pozwala nam korzystać z asortymentu komponentów, które powstają jako materiały odpadowe przy większych produkcjach. Gdy wybieramy deskę odpadową, to wydobywamy jej urok i oddajemy w ręce użytkownika. Uwielbiamy oryginalność, nie podrabiamy. Gdy sięgamy po materiały nowe, wówczas nasi klienci również o tym wiedzą. Oczywistym jest fakt, że nie wykorzystujemy materiałów w 100% pochodzących z recyklingu. Jednak kładziemy na to bardzo duży nacisk już na etapie projektowania. Staramy się, by było one świadome i odpowiedzialne, by produkcja generowała możliwie znikomą ilość odpadów a produkty mogły być wielokrotnie przetwarzane i przeprojektowywane, uzyskując nowe życie.


Toto Design: Dlaczego design inspirowany naturą jest tak niezwykle modny?

Gie El: Odpowiedź jest niezmiernie prosta. Natura jest ponadczasowa. Czerpiąc z bogactwa natury i zapraszając ją do naszych wnętrz, wybieramy rozwiązanie nie tyle modne co mądre i harmonijne. 

Wywiad: Joanna Wardyńska Beszczyńska Toto Design

Meble marki Gie El do kupienia: TUTAJ


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz